اخبار ، مقالات و اطلاعیه های بانه سرویس

بلاگ بانه سرویس

اخبار ، مقالات و اطلاعیه های بانه سرویس

مياساي از آموختن يك زمان ، به "دانش" ميفكن دل اندر گمان ( فردوسی )

۶ سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس

۶ سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس

سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس
سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس

سیستم عامل‌های Android, iOS, Windows و Blackberry تنها سیستم عامل‌های رقیب در بین گوشی‌های هوشمند نیستند. سیستم عامل‌های دیگری برای گوشی‌های هوشمند وجود دارند که بر پایه‌ی لینوکس کار می‌کنند.
سیستم عامل گوگل اندروید هم بر پایه‌ی اندروید کار می‌کند. اندروید با توزیع‌‌های معمولی لینوکس تفاوت‌های زیادی دارد. پلتفرم‌های دیگر تلفن‌های هوشمند بخصوص Ubuntu Phone استاندارد بسیار به لینوکس معمولی نزدیکترند.

 

Firefox OS

سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس
Firefox OS

Firefox OS حاصل تلاش موزیلا برای ساخت سیستم عامل موبایل است. این سیستم عامل بر پایه‌ی مرورگر فایرفاکس و موتور رندرینگ Gecko عمل می‌کند که هر دو برنامه از تکنولوژی‌های وب مانند HTML5 استفاده می‌کنند.
موزیلا به وب به عنوان آینده‌ی پلتفرم اپلیکیشن همه‌ی دیوایس‌ها نگاه می‌کند. بسیاری از کاربران کامپیوتر از یک مرورگر وب برای بسیاری از کارها استفاده می‌کنند، ولی مردم تمایل به استفاده از اپلیکیشن‌های سنتی و رایج روی گوشی‌های هوشمند را دارند. این اپلیکیشن‌ها محدود به یک سیستم عامل خاص و یا حتی یک استور اپلیکیشن خاص هستند. موزیلا قصد دارد تا وبِ باز را به گوشی‌های هوشمند بیاورد و اپلیکیشن‌های وب را جایگزین اپلیکیشن‌های سنتی کند.
Google Chrome OS یک سیستم عامل بر پایه‌ی کروم برای لپ‌تاپ‌های متکی بر اپلیکیشن‌های وب است. فایرفاکس تا حدودی شبیه به Chrome OS است.

 

Ubuntu Phone

سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس
Obuntu Phone

اوبونتو قصد دارد تا اینترفیس لمسی بهینه شده‌ای را که در گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و حتی تلویزیون‌ها کار می‌کند بسازد. این گفته به آن معنی نیست که یک سیستم عامل جداگانه باشد. بلکه قصد دارد تا فقط یک نسخه از توزیع لینوکس اوبونتو باشد. وقتی که این سیستم عامل بر روی یگ گوشی هوشمند نصب می‌شود، می‌توانید یک اینترفیس (رابط کاربری) بهینه شده‌ی لمسی را برای اندازه‌ی صفحه نمایش گوشی‌تان مشاهده کنید. وقتی که بر روی یک کامپیوتر دسکتاپ نصب می‌شود، شما شاهد یک اینترفیس بهینه شده برای کیبورد، موس و صفحه نمایش بزرگ هستید. مهم‌تر از آن ظاهر و نمای اوبونتو است که در آن نرم‌افزارها در حالت کار در Unity desktop و لینوکس کاملاً شبیه به هم هستند. Unity بصورت خودکار با صفحه نمایش و دیوایس خود را تطبیق داده و تغییر اندازه می‌یابد.
این بدان معنی است که می‌توانید یک اوبونتو فون را بصورت پکپارچه داک کرده و به برنامه‌های موجود در کامپیوتر دسکتاپ لینوکسی دسترسی پیدا کنید. تلاش یک تیم برای ترکیب یک سیستم عامل کاملاً دستکتاپی با یک سیستم عامل موبایلی کاری ستودنی و چشمگیر است. این کار تا حدودی شبیه به دیدگاه مایکروسافت برای ویندوزفون و ویندوز ۸ است که در آن یک سیستم عامل اپلیکیشن‌هایی مشابه را در دو رابط متفاوت و برای دو دیوایس متفاوت اجرا می‌کند.

Amazon Fire OS

سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس
Amazon Fire OS

سیستم عامل Fire OS اولین بار در تبلت‌های Kindle Fire شرکت آمازون بکار گرفته شد و اکنون به تلفن‌های هوشمند Fire Phone که در حقیقت بر پایه‌ی اندروید هستند راه یافته است. اما Fire OS فقط یک نسخه از پروژه‌ی متن باز اندروید (AOSP) نیست. Fire OS چیزی فراتر از یک انشعاب اندروید است و می‌تواند راه خودش را رفته و از اندروید جدا شود. در حقیقت، اگر شما نگاهی به صفحه‌ی مشخصات آمازون بیندازید می‌توانید مشاهده کنید که دیوایس‌های Kindle Fire قدیمی با عنوان “based on Android” مطرح شده‌اند، در حالیکه در مدل‌های جدید کیندل‌فایر عبارت “compatible with Android” به چشم می‌خورد.
هسته‌ی اندروید Fire OS آمازون را به تعداد زیادی اپلیکیشن مجهز می‌کند که می‌توانند به سادگی از اندروید پورت شده و در اپ استور آمازون قرار گیرند. همچنین این بدان معنی است که آنها می‌توانند اپ استور آمازون را به عنوان راه‌حلی برای دیوایس‌های دیگر قرار دهند، که به طور مستقیم با گوگل پلی رقابت کرده و اپلیکیشن‌های اندرویدی را به مشتریانشان بفروشند.
برای همه‌ی مقاصد و اهداف، کیندل‌فایرها و فایرفون‌ها چنان به نظر می‌رسند که گویی هرکدام سیستم عامل مختص به خودشان را اجرا می‌کنند. آنها به سرویس‌های گوگل و همه‌ی اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی دسترسی ندارند، ولی ویژگی‌های خاص خود را دارند که متناسب با توانایی‌ها و نقاط قوت آمازون هستند. برای مثال، Fire OS قابلیت Mayday را فراهم می‌کند که به شما اجازه می‌دهد تا با نماینده‌ی پشتیبانی در حدود ۱۵ ثانیه گفتگوی تصویری داشته و یک اپلیکیشن که می‌تواند به سرعت کالاها را اسکن کند و شما می‌توانید آنها را از آمازون خریداری کنید.

Samsung Tizen

سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس
Samsung Tizen

تایزن یک پلتفرم اُپن سورس است که بطور کلی وابسته به سامسونگ است. در حقیقت تایزن چتری بر روی بنیاد لینوکس است، و دو شرکت سامسونگ و اینتل آن را اداره می‌کنند. سامسونگ در دیوایس‌های گلکسی اندرویدیش پوسته‌ی تاچ‌ویز را با ظاهر خاص سامسونگ اجرا می‌کند، و تایزین بسیار شبیه به تاچ‌ویز است.
تایزن به طور روشن سیستم‌عاملی پشتیبان برای سامسونگ است. اگر سامسونگ بخواهد گوگل‌اندروید را ترک کند و راه خود را برود، می‌تواند تایزن را در گوشی گلکسی اس بعدی بگنجاند – جدای از اینها تایزن به گونه‌ای طراحی شده است تا ظاهر آن بسیار شبیه به آنچه که در حال حاضر در گوشی‌های گلکسی می‌بینیم به نظر برسد. سامسونگ حرکت به سوی تایزن را با تعدادی از گوشی‌های هوشمندش آغاز کرده است، و همچنین ساعت هوشمند Galaxy Gear 2 تایزن را اجرا می‌کند.
مشکل بزرگی که در حال حاضر برای سامسونگ وجود دارد نبود اپلیکیشن برای تایزن و عدم سازگاری آن با اپلیکیشن‌های اندروید است. سامسونگ باید قبل از ترک اندروید و مهاجرت به سوی سیستم عامل خودش، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اندرویدی را متقاعد سازد تا برای تایزن اپلیکیشن بسازند.

Jolla Sailfish

سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس
Jolla Sailfish

نوکیا سیستم عاملی بر پایه‌ی لینوکس را با نام Maemo ایجاد کرد. این پروژه سرانجام با پروژه‌ی Moblin اینتل ادغام شد و به MeeGo تغییر نام یافت. تلفن Nokia N9 تنها تلفن نوکیا با سیستم عامل MeeGo بود و بسیاری از افراد هنوز هم با علاقه به آن می‌نگرند. نوکیا تحقیق و توسعه بر روی پروژه‌ی MeeGo را پایان داد و به سوی Windows Phone رفت.
در پاسخ، بسیاری از افراد تیم MeeGo، نوکیا را ترک کرده و شرکتی با نام Jolla را شکل دادند. آنها بخشی از کدهای اُپن سورس MeeGo را گرفته و با آن سیستم عامل Sailfish را ایجاد کردند و بخشی از کدهای را که بسته بود و نمی‌توانستند از آن استفاده کنند، بازنویسی کردند.
از لحاظ فنی، Jolla Sailfish جانشینی برای MeeGo نیست. نوکیا هرگز امتیاز رسمی یا مالکیت معنوی MeeGo را را به Jolla اعطاء نکرد و هنوز مالک آن است. Sailfish به طور اساسی ادامه‌ی MeeGo است آنچنانکه در تلفن Nokia N9 دیده می‌شود.
قبلاً Sailfish و MeeGo بسیار جذاب و قابل توجه بودند چرا که بسیاری از استانداردهای سیستم لینوکس را داشتند. اپلیکیشن‌ها می‌توانستند بوسیله‌ی Qt* ساخته شوند، و کاربر می‌توانست به یک ترمینال وصل شده و فایل‌های پکیج لینوکس را نصب کند. Sailfish در حال حاضر همچنان سازگاری‌هایی با اپلیکیشن‌های اندروید را دارد.

Open webOS

سیستم عامل غیر اندرویدی بر پایه‌ی لینوکس
Open webOS

سیستم عامل webOS شرکت Palm آنچنانکه در Palm Pre و Palm Pixi دیده می‌شد، بسیار جلوتر از زمان خود مطرح شد. شرکت HP شرکت Palm و سیستم عامل webOS را در سال ۲۰۱۰ بدست گرفت. اچ‌پی نقشه‌های بزرگی برای webOS داشت – آنها می‌خواستند از این سیستم عامل در تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و حتی چاپگرها استفاده کنند. HP حتی قصد داشت تا webOS را به کامپیوترهای شخصی بیاورد.
از مشهورترین دیوایس‌های HP که با سیستم عامل webOS عرضه شدند تبلت HP TouchPad بود. این تبلت ۵۰۰ دلاری نتوانست با iPad ساخت اپل رقابت کند و HP حتی قیمت محصولش را تا ۹۹ دلار کاهش داد تا بتواند با اپل رقابت کند. HP حتی اعلام کرد که قصد دارد تا حقوق محصولات کامپیوتری خود را واگذار کرده و از بازار ساخت کامپیوتر، تبلت و تلفن‌های هوشمند بیرون رود. HP اشتیاقش را به webOS از دست داد.
با اینحال، HP قصدش را تغییر داد و تصمیم گرفت که فروش کامپیوتر و تبلت را ادامه دهد. و هنوز هم کارش را با webOS ادامه می‌دهد. آنها حتی تعداد زیادی از کدها را اُپن سورس کردند و پروژه‌ی Open webOS این کدها را دریافت کرده و تحقیق و توسعه بر روی آن را به عنوان یک پروژه‌ی عمومی ادامه می‌دهد.
در سال ۲۰۱۳ شرکت LG لیسانس webOS را برای تلویزیون‌های هوشمندش دریافت کرد. اینکار آنها را قادر می‌ساخت تا رابط کاربری جذابتری را ارائه کنند و آن را جایگزین رابط‌های کاربری وحشتناک بکار رفته در بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند کنند. ال‌جی در حال حاضر اسپانسر پروژه‌ی Open webOS است. آنها هنوز اعلام نکرده‌اند که آیا قصد دارند تا webOS را از تلویزیون‌ها به تلفن‌های هوشمند بازگردانند یا نه؟ اما webOS در حقیقت برای تلفن‌های هوشمند ساخته شد و ممکن است روزی شاهد آن در تلفن‌های هوشمند ال‌جی باشیم.
webOS سیستم عاملی بود که به اپلیکیشن‌های وب وابسته بود. بسیاری از ویژگی‌های آن در زمان خود بی‌رقیب بود و ویژگی‌های مشابه آن در حال حاضر در سیستم عامل‌های مدرن ظاهر می‌شوند. برای مثال رابط کاربری مولتی تسکینگ Apple iOS7 تا حد زیادی شبیه به multitasking cards در webOS بود که چهار سال قبل از آن معرفی شده بود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
لازم به ذکر است که پلتفرم Nokia X از شرکت مایکروسافت یک حرکت قابل ستایش بود. طراحی این سیستم عامل چنان بود که شبیه به ویندوزفون به نظر برسد، اما در حقیقت ویندوزفون نبوده و سیستم عاملی اندرویدی بود که بر اساس کدهای پروژه‌ی اُپن سورس اندروید (AOSP) و بدون سرویس‌های گوگل و با سرویس‌های مایکروسافت ساخته شده بود. این یک تلفن ساخت مایکروسافت بود که اپلیکیشن‌های اندروید را اجرا می‌کرد اما امکان دسترسی به فروشگاه Google Play را نداشت.

*کیوت به انگلیسی: (Qt) مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و سرآیندهای نوشته‌شده به زبان سی++ است که به برنامه‌نویس امکان توسعه آسان نرم‌افزارهای کاربردی را می‌دهد. کیوت شامل چندین کلاس برای کار با واسط گرافیکی، چندرسانه، ابزارهای پایگاه‌داده، شبکه و … است. نرم‌افزارهای نوشته شده با ابزار کیوت قادرند تا با استفاده از یک کامپایلر زبان سی‌پلاس‌پلاس برای طیف وسیعی از سیستم‌عامل‌ها از جمله گنو/لینوکس (نسخه‌های رومیزی و وسیله‌های قابل حمل)، ویندوز، ویندوز CE، مک‌اواس و … همگردانی شوند. بدین ترتیب حمل نرم‌افزار نوشته شده بدون تغییر در متن کد نوشته شده امکان‌پذیر است. از کیوت در زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی مانند سی++ و جاوا و پایتون می‌توان استفاده‌کرد.

کلیه حقوق برای بلاگ بانه سرویس محفوظ می باشد. کپی برداری از مطالب تنها با درج لینک فعال به مطلب مجاز می باشد..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *