اخبار ، مقالات و اطلاعیه های بانه سرویس

بلاگ بانه سرویس

اخبار ، مقالات و اطلاعیه های بانه سرویس

مياساي از آموختن يك زمان ، به "دانش" ميفكن دل اندر گمان ( فردوسی )

سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون

آشنایی با سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون

آیا هرگز به تفاوت بین کابل‌های RF، Composite، Component، S-Video، DVI و HDMI فکر کرده‌اید؟ و آیا در انتخاب بین سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون سردرگم شده‌اید؟ این نوشته سعی می‌کند که به شما بگوید که این کابل‌ها چه هستند و برایتان چه کاری انجام می‌دهند.

 

سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون
RF

کابلی که با نام کابل RF یا Radio Frequency خوانده می‌شود تقریباً قدیمی‌ترین کابل انتقال‌ دهنده‌ی سیگنال در تلویزیون است.
رابط‌های آر اف معمولاً بنام رابط‌های نوع F معرفی شده و به کابل‌های کواکسیال ضمیمه می‌گردند (معمولاً کابل RG-59). کابل‌های RF هر دو سیگنال صدا و تصویر را در یک سیم ترکیب می‌کنند. همه‌ی کابل‌ها تا حدی از سیگنال را از دست می‌دهند، ولی کابلهای RF بیشترین میزان سیگنال را از دست داده و پایین‌ترین کیفیت را دارند.

سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون
Composite

کابل‌های Composite از سه سیم میکرو کواکسیال با اتصال دهنده‌های نوع RCA در انتهای هر سیم ساخته می‌شوند.
کابل‌های کامپوزیت اولین تلاش برای تفکیک و جداسازی صدا و تصویر از همدیگر بود. آنها با رنگ کدگذاری شده‌اند; زرد (تصویر)، قرمز (کانال صدای راست) و سفید (کانال صدای چپ). رابط‌های Composite AV هنوز هم به طور گسترده‌ای در دستگاه‌هایی مانند VCRها و پخش کننده‌های دی‌وی‌دی (DVD Players) استفاده می‌شوند.

سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون
S-Video

کابل‌های (S-Video (Superior Video در واقع چندین کابل هستند که ارسال یک سیگنال ویدیویی را بصورت شفاف و پایدار تأمین می‌کنند.
کابل اِس ویدیو فقط یک سیگنال ویدیویی را بین اجزا تأمین می‌کند. کانال صوتی چپ و راست به کابل‌های RCAی خودشان نیاز دارند.

سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون
Component

کابل‌های Component معمولاً توسط سازندگان باکیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرند و در آمریکای شمالی رابط‌های RCA در این کابل‌های بکار برده می‌شود.
کابل‌های ویدیویی کامپوننت کابل S-Videoرا با استفاده از سیم‌های جداگانه برای ارسال روشنایی، رنگ و همسان‌سازی اجزای سیگنال ویدیویی یک گام به جلو می‌برند. به این ترتیب، کمترین میزان از سیگنال از دست می‌رود و نتیجه آنکه تصویر غنی‌تر، شفاف‌تر و کمتر پیکسلی می‌شود. کابل متناظر با کامپوننت در اروپا یک رابط تکی به نام اسکارت (SCART) است که شامل پین‌های جداگانه برای سیگنال‌های قرمز، سبز و آبی می‌باشد.

سیم‌های رابط و کابل‌های تلویزیون
HDMI

کابل‌های رابط ویدیویی دیجیتال (DVI) و رابط چند رسانه‌ای با کیفیت بالا (HDMI) در تلویزیون‌های HD بکار می‌روند و با کیفیت‌ترین کابلی است که می توانید تهیه کنید.
هر دوی این کابل‌ها کیفیت تصویر یکسانی دارند، اما در HDMI انتقال صدا بهتر انجام می‌شود.

 

منبع: WikiHow

کلیه حقوق برای بلاگ بانه سرویس محفوظ می باشد. کپی برداری از مطالب تنها با درج لینک فعال به مطلب مجاز می باشد..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *